Hizmet

Prostat Kanser Tedavisinde Yeni Seçenekler

Erkeklerde rastlanan en sık kanser tipi prostat kanseridir.  Tedavisinde genellikle cerrahi ve radyoterapi kullanılmaktadır. Tedavi sonrası bazı idrar problemleri veya cinsel işlev bozuklukları görülebilmektedir.

Son yıllarda cerrahi ve radyoterapi ile tedavinin neden olabilceği bazı komplikasyonları azaltmak için farklı tedavi yöntemleri denenmekte ve geliştirilmektedir. Fokal lazer ablasyon veya lazer ile yakma işlemi de bu yeni geliştirilen tedavilerden biridir.

Geçen Mart ayında (2019) yayınlanan bir makalede*: Birleşik Devletlerde Teksas Üniversitesinde bu yeni tedavi yöntemi 120 hastada uygulanmıştır. Prostat kanser hastalarına  lazer ile yakma işlemi yapılmış ve hastalar işlem sonrası bir yıl takip edilmiştir.  Hastaların kanserden kurtulmalarında ve cinsel işlevlerinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmiştir. Önümüzde yakın gelecekte bu yeni yöntem cerrahi ve radyoterapiye alternatif olacak gibi gözükmektedir.

NOT: Ayrıntılar için lütfen doktorunuzla görüşün. Her hasta ve hastalık özeldir. Tedavinizin sizin klinik bulgularınıza göre düzenleneceğini de unutmayın.

Kaynak: * https://www.jvir.org/article/S1051-0443(18)31506-9/fulltext